O autorovi

Petr Morkes je český ilustrátor, komiksový kreslíř, spisovatel a tvůrce animovaných filmů.
Narodil se 14. prosince 1973 v Hradci Králové. V roce 2000 absolvoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze a následně pokračoval studiem na katedře animované tvorby pražské FAMU.

Je osobitým autorem knih pro děti, který má schopnost vyprávět příběhy plné humoru, nadsázky a hravosti, a jehož tvorba nepostrádá ani promyšlenou didaktickou koncepci, prostřednictvím které se poučení dostává k dětskému čtenáři zcela přirozenou formou.
Od roku 2000 kontinuálně spolupracuje s předními reklamními agenturami a knižními nakladatelstvími a od roku 2004 je kmenovým ilustrátorem dětského časopisu Mateřídouška.
V témže roce vytvořil také kreslenou postavičku psího komisaře Vrťapky, který se záhy stal velmi populární u dětských i dospělých čtenářů.

Petr Morkes pravidelně realizuje „Detektivní výtvarné dílny“ v knihovnách a základních školách po celé České republice. V rámci zábavně vzdělávacího programu je workshop nabízen v několika tematických okruzích.
Mezi autorovy umělecké vzory a věčnou inspiraci patří mistři svého oboru, jako jsou Zdeněk Burian, Ondřej Sekora, Cyril Bouda, Kája Saudek a nesmíme opomenout ani jedinečného spisovatele a scénáristu Miloše Macourka.
Petr Morkes pracuje a žije se svou rodinou a psem Čendou v Praze.


 

Více o autorovi a jeho práci se dozvíte na  www.petrmorkes.com
Více o detektivních výtvarných dílnách naleznete v sekci spolupráce a partneři.


Komisař Vrťapka je tu pro vás již od roku 2004

Komisař Vrťapka je populární kreslená postavička psího detektiva, který je ústředním hrdinou zábavně vzdělávacích komiksů a dětských knih. Při svém pátrání nevyužívá jen rychlost a sílu, ale především svůj ostrovtip a bystrou hlavu, což učí i své detektivní kamarády. Jeho případy jsou napěchované parodickou nadsázkou. Jeho komentáře jsou plné slovních hříček.

Autorem komisaře Vrťapky je ilustrátor a spisovatel Petr Morkes (*1973). Časopisecky a knižně vychází Vrťapka již od roku 2004 a v současné době se toto dílo řadí mezi hrstku původních komiksů pro děti, které jsou na českém trhu kontinuálně vydávány. S Vrťapkou se můžete setkat pravidelně každý měsíc na stránkách tištěných a internetových časopisů (Mateřídouška, S dětmi v Praze aj.). Za devět let se vypracoval do pozice jedné z nejoblíbenějších současných komiksových postav a dnes je ústřední postavou úspěšné knižní edice a hlavním hrdinou populárního komiksového seriálu „Detektivní škola komisaře Vrťapky“. Na tvorbě detektivních úkolů a hádanek do časopisu Mateřídouška se podílela také textařka Pavla Etrychová (později společně s manželem Tomášem Etrychem), která s Petrem Morkesem vydala v nakladatelství Mladá fronta tři úspěšné knižní tituly.

V knižní edici Komisař Vrťapka byly v nakladatelství Mladá fronta postupně vydány knihy Komisař Vrťapka – Sebrané spisy 1, Sebrané spisy 2, Sebrané spisy 3 a beletristická kniha Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti, která byla také dramaticky zpracována v divadelním projektu Lukáše Hejlíka „LiStOVáNí“. Čerstvou novinkou a druhou beletristickou knihou v řadě je detektivka pro děti: Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce, která vyšla v nakladatelství Morkes letos na jaře. Příběh opět nepostrádá didaktickou nadstavbu a samotný text je doplněn velkým množstvím komiksových ilustrací. Kmotrem knížky se stal herec, dramatik a režisér Arnošt Goldflam. Díky velké oblibě a přízni dětských čtenářů se tituly s komisařem Vrťapkou staly na českém knižním trhu bestsellery a získaly také významná ocenění. 
 
Komisař Vrťapka je jedna z nejoblíbenějších současných komiksových postav, a protože se snažíme vyhovět přáním našich příznivců, nabídku produktů stále rozšiřujeme. Kromě knížek jsou na trhu k dostání také školní diáře, plyšové hračky, dárkové tašky a blahopřání, pohlednice, školní desky, polštáře a mnoho dalších produktů pro vás připravujeme.
Děkujeme za vaši přízeň!

 


Kompletní nabídku knih i dalších produktů naleznete v sekci produkty a také v našem internetovém obchodě.


Komisař Vrťapka a komiks

Petr Morkes se kreslenými příběhy komisaře Vrťapky pokouší navázat na tradici českého předválečného komiksu a po vzoru Josefa Lady, Ondřeje Sekory nebo Reného Klapače ve své práci pečlivě dbá na přehlednou a čistou linku, detailně prokreslené výjevy či parodickou nadsázku. Komisař Vrťapka i další kresebné postavy, tak jdou ve stopách svých komiksových předchůdců a stejně jako kocour Mikeš, Punťa nebo Ferda mravenec nepostrádají osobité výtvarné detaily a znaky podrhující jejich charakter i vlastnosti.
Stále pohotový Vrťapka jen zřídkakdy odkládá svou kostkovanou čepici, sličnou kočku Hermínu zase bezpečně poznáme podle modré srsti a žluté kombinézy. A podobné typické znaky nese také figura čiperného bratrance Čendy nebo zástup Vrťapkových padouchů – Zlokrt alias Zlokrtek, Hejsek Rejsek, Tchoř Puchmajer a mnoho dalších.

Petr Morkes se ovšem tradiční české komiksové škole blíží i v jiných aspektech své tvorby.
Mimo didakticky koncipovaná témata jsou pro Vrťapkovy příběhy příznačné také verše a slovní hříčky, které autor pravidelně včleňuje do textů i ilustrací. Literární příběh nebo komiks je tak obohacen o další rozměr – hru se slovy, která nejen rozvíjí představivost a rozšiřuje slovní zásobu, ale také dětské čtenáře učí, jak se lépe obrazně vyjadřovat.