Petr Morkes: Snažím se přiblížit knížce, kterou jsem si vysnil jako kluk 

" Ilustrátora a spisovatele Petra Morkese, který má na svém kontě již celou řadu Vrťapkových detektivních příběhů, jsme se zeptali na jeho dojmy z pohádkové noci Noc s Andersenem, na jeho tvorbu i dětské sny (...)" Petra Morkese tentokrát vyzpovídala redaktorka časopisu FRESH McDonald´s.

Ukázka z rozhovoru:
Na letošní Noci s Andersenem jste představil svoji nejnovější knihu, detektivní pohádku „Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce“. Sám jste ji napsal, ilustroval i vydal. Co z toho vám dalo největší práci?
Do „mahárádžova vejce“ jsem se pustil s obrovskou chutí. Byl to další detektivní příběh, o který si děti psaly a já měl připravené velké množství poznámek, postřehů a vtipů. A také to byla první kniha, kterou jsme vydali v našem rodinném nakladatelství. Nakonec mi asi největší práci dalo dodržování termínů, které jsem si musel sám předem určit. Při tvůrčí práci si člověk někdy neporučí, ale domluvené termíny v tiskárně a dodávky distributorům nepočkají.

Čím jste se chtěl stát, když jste byl malým? Detektivem?
Pokud si pamatuji, tak jsem vždy chtěl být autorem knížek a samozřejmě také komiksů, – ty jsem zbožňoval, jen co se mi dostalo do ruky první komiksové album a tato záliba mě neopustila ani v dospělosti. Něco z detektiva a dobrodruha ve mně ale dřímalo také. Měl jsem (a stále mám) rád životem otřískané a ironické „čmuchaly“, soukromá očka a noirové příběhy. Už jako kluk jsem si začal vymýšlet své vlastní knihy, ve kterých nechybělo nic z toho, co mě okouzlovalo, – a popravdě řečeno, jsem s tím nepřestal dodnes. S každou další knihou se snažím více přiblížit knížce, kterou jsem si vysnil jako kluk.

Časopis získáte zdarma ve všech restauracích McDonald od dubna do června 2014.
Celý článek naleznete také na:
https://www.copu.cz/padlisher/fresh_14_02.html#fresh/page/14-15


Vrťapka je moje srdcová záležitost… Petr Morkes v rozhovoru pro Literární kavárnu Bux.cz

Číst dětem je ten nejlepší způsob, jak mohou rodiče ovlivnit a rozvíjet dětskou představivost. K tomu je však důležité nabízet dětem vhodnou literaturu. Ilustrátor, spisovatel a autor komisaře Vrťapky Petr Morkes ukázal, že u literatury není vždy nutné dělat kompromisy. Petr Morkes v rozhovoru s Monikou Štěpkovou pro Literární kavárnu Bux.cz

Ukázka z rozhovoru:
Je o Vás známo, že své knihy si ilustrujete sám. Musí to být vskutku složité propojit představu s příběhem a obrázky. Co se Vám v hlavě vynoří jako první – příběh nebo obrázek? Považujete se více za spisovatele či ilustrátora?
Práce na knize pro děti, kde jsem autorem textu a ilustrací, je pro mě dvojnásobně radostná. Už když vymýšlím příběh, kreslím si skici, které by text vhodně dokreslily a rozvinuly. A tak se ne zřídka stane, že mě taková skica posune v zápletce dál a nastíní nové možnosti, jak by se mohl příběh odvíjet. Naopak je tomu při práci na komiksu. To mám často v hlavě nějakou situaci, prostředí nebo akční scénu a ta mě inspiruje k samotnému příběhu.
Nemohu tedy zodpovědně říci, zda je první slovo či obrázek. Je to různé a vlastně i to je na mé práci skvělé. Jedinou nevýhodou autorské knížky tak zůstává její časová náročnost, ale věřím, že to stojí za to, – jinak by to koneckonců ani nemělo smysl dělat.:o) A zda se cítím více jako spisovatel nebo ilustrátor? Asi ještě stále více se považuji za ilustrátora a komiksového autora, – není totiž den, kdy bych nevzal do ruky tužku a nekreslil, třeba jen tak pro radost.

Měl jste nějaký vzor pro postavu nebojácného komisaře Vrťapky? Kdy a jak vlastně tato postava vznikla?
Předobrazem Vrťapky byl náš jezevčík Punťa a pak také celá řada detektivní hrdinů, jejichž příběhy si rád čtu dodnes. Původně jsem vymyslel postavičku Vrťapky pro časopis Mateřídouška, kde hledali nějakého nového komiksového hrdinu, jehož příběhy by v časopise mohly vycházet jako seriál. Chtěl jsem vytvořit podobně protřelé „soukromé očko“, jako byl Phil Marlowe, Nick Carter nebo Sherlock Holmes. A tak vznikl Vrťapka, neohrožený detektiv a neoblomný ochránce zákona, který při svém boji se zločinem neváhá nasadit i vlastní kožich. Příští rok bude Vrťapka slavit své desáté narozeniny a já si velmi vážím toho, že se u našich čtenářů stále těšíme tak velké přízni.
(…)

Celý článek naleznete na: https://www.bux.cz/literarni-kavarna/rozhovory/rozhovor-s-petre-morkes.html


Současnou popularitu komiksu považuji za malý zázrak

Petr Morkes v rozhovoru pro čtrnáctideník TELEVIZE.

Ukázka z rozhovoru:
V jaké umělecké poloze se cítíte lépe, – knižní ilustrace nebo komiks? Jaké jsou v tomto ohledu hlavní tvůrčí rozdíly?
Jako autor nejraději obě polohy střídám. Ze zkušenosti vím, že si každá literární látka řekne o vhodné výtvarné zpracování sama. Pravdou ale je, že v mé tvorbě komiks mnohdy proskakuje také do knižní ilustrace. I když píši čistě beletristické knihy, jako byla ta poslední, – Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce, ilustrace se bez komiksových prvků neobejdou. U komiksu je mi příjemné, že obrázky nejsou „němé“ a mohou obsahovat dialogy a grafické ztvárněním zvuků. Kromě toho, že je komiks moje srdcová záležitost, jsem si jist, že může ke knize a četbě přitáhnout také velké množství dětí, které by knížku jinak ani neotevřely.
(…)


Čtrnáctideník TELEVIZE vychází 7. 12. 2013.


Petr Morkes v rozhovoru pro vánoční číslo časopisu Knihcentrum Revue

Dobrodružné příběhy a komiksy s psím detektivem Vrťapkou patří v současnosti mezi dětskými čtenáři i jejich rodiči k nejoblíbenějším. Čím si získaly srdce dětí i rodičů, kteří se u jejich čtení baví stejně jako jejich potomci - a mnohdy i více?
Vrťapkovy příběhy v sobě bravurně snoubí napětí, humor, slovní hříčky a originální ilustrace. „Otec“ komisaře Vrťapky Petr Morkes ukázal, že u literatury není vždy nutné dělat kompromisy, že se jedna kniha může stát skvělým společníkem malých i velkých a že čtení rozhodně není nuda. S Petrem Morkes si pro vánoční číslo časopisu Knihcentrum Revue povídala paní redaktorka Zuzana Roubíčková.

Knihcentrum revue číslo 5 vychází 19. 11. 2013.
Celý článek naleznete na:
https://www.knihcentrum-revue.cz/novinky-zajimavosti-tipy/petr-morkes-k-vrtapkovi-me-inspiroval-muj-pes-z-detstvi.aspx


Magazín ELLE představuje pětici svých nejoblíbenějších ilustrátorů

Magazín ELLE představuje pětici svých momentálně nejoblíbenějších autorů. Je mezi nimi také ilustrátor a spisovatel Petr Morkes, který – když měl v rámci projektu nakreslit do své fotky něco, co je pro jeho práci typické, nemohl opomenout Vrťapku s poněkud svérázným policejním odznakem…
„Psát a ilustrovat knížky pro děti je moje velká radost. Už od dětství jsem si vytvářel vlastní hrdiny, vymýšlel příběhy a kreslil napínavé komiksy. Jako kluka mě fascinovalo dobrodružství, humor a tak trochu potrhlí hrdinové – a to mi zůstalo.“ (…)

Více v listopadovém čísle magazínu ELLE, který vychází 17. 10. 2013.  


Petr Morkes v rozhovoru pro letní dvojčíslo časopisu Tučňák

S šéfredaktorem Tučňáka, – časopisu městské části Praha 4, si před létem povídal Petr Morkes o svých vzorech, práci autora dětských knížek a v neposlední řadě také o Podolí, kde žije již bezmála deset let.

Petr Morkes rozhovor

Celý časopis si můžete prolistovat na: https://www.praha4.cz/files/=60259/Tucnak-cervenec-a-srpen-2013-pdf


Magazín ELLE doporučuje knihu Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti

Psí komisař pobaví dětského čtenáře i toho, kdo mu z něj bude předčítat. Pulty knihkupců se za pár dní dočkají nadílky nových příběhů svérázného psího detektiva, který pro dobro a spravedlnost neváhá nasadit vlastní kožich. Jejich autor Petr Morkes, mladý kreslíř, ilustrátor a režisér animovaných spotů, stvořil komisaře Vrťapku před sedmi lety pro časopis Mateřídouška a mezi malými čtenáři, jejich rodiči i bezdětnými milovníky hravých příběhů spustil lavinu mimořádné popularity. (…)
Celý článek naleznete na: www.elle.cz/volny-cas/kulturni-tipy/s-vrtapkou-pod-stromecek


Petr Morkes v rozhovoru pro časopis "S dětmi v Praze",
vypráví o životě s Vrťapkou, své práci a především o humoru

Archiv časopisu si můžete prolistovat na: https://www.sdetmivpraze.cz/casopis/cist/id/18/2013/duben


Rozhovor s Petrem Morkesem pro LiStOVáNí

Rozhovor s Petrem Morkesem, autorem legendárního psího detektiva, komisaře Vrťapky, který ožil v LiStOVáNí v březnu 2011. Přečtěte si odpovědi na otázky pro Petra Morkese a nalaďte se na napínavý detektivní příběh Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti…

Více na: https://www.listovani.cz/clanky-listovani/rozhovory/item/petr-morkes.html