Komisař Vrťapka

Komisař Vrťapka je soukromý detektiv neboli soukromé očko.
Žije ve městečku Psí Lhota, kde si otevřel i svou detektivní kancelář. Každý den zažívá nová dobrodružství v boji proti zločinnému podsvětí a je známý tím, že při svém pátrání nevyužívá jen rychlost a sílu, ale především svůj ostrovtip a bystrou hlavu, což učí i své detektivní kamarády.
Vrťapka nejraději nosí zelenohnědou kostkovanou čepici, kterou mu kdysi věnoval sám slovutný Sherlock Holmes na znamení svého přátelství, a často jej také můžeme vidět s jeho nepostradatelným detektivním nástrojem – lupou.
Když se sám vydává do těch nejtemnějších zločinných brlohů, nosí u sebe pro jistotu i špuntovku, zatím ji ale nikdy nemusel použít a na padouchy většinou vyzraje rafinovanou lstí. Při pátrání nejedná unáhleně a všechno si dobře promyslí, je vynalézavý a často jej můžeme vidět v těch nejpodivnějších přestrojeních – stopoval zločince už i jako obrovská oranžová dýně nebo jako jednonohá prodavačka květin.


Vrťapka umí velmi dobře řídit automobily, motorky i sáňky, stejně tak, jako pilotovat letadlo nebo kormidlovat loď. Bravurně ovládá lezení po skalách, jízdu na lyžích i chůzi na chůdách. Mnohokrát řídil vesmírnou raketu a jednou cestoval také na velbloudovi. Zápisky o svých případech pořizuje buď komisař osobně, nebo si na to sjednává pomocníky. Má mladšího bratrance Čendu, který mu v pátrání často pomáhá a také věrnou kamarádku Hermínu, která o jeho případech píše články do místních novin.

Komisař Vrťapka je věrný svým přátelům a je vždy připraven pomoci každému, kdo bude jeho pomoc potřebovat! Nejraději ze všeho se seznamuje s novými detektivními kamarády.