Čenda

Čenda je skvrnitý teriér, student Policejní akademie s rozšířenou výukou pro speciální agenty. Narodil v obci Psotník nad Bečvou, přes týden ale bydlí u svého staršího bratrance Vrťapky ve Psí Lhotě, aby to neměl daleko do školy. Svou rodinu Čenda jezdí pravidelně navštěvovat. Maminka mu na přivítanou vždy napeče plnou mísu jeho zbožňovaných řízků a tatínek ho po obědě vezme na procházku, aby mu ukázal, kde vyrostl nový patník, na kterém poli se nejlépe honí zajíci nebo kdo je největší kočka v obci. To víte, venkov je venkov a je tam krásně.

Když byl Čendův tatínek mladší, byl to náramný krasavec a jako nejhezčí pes ve vesnici vyhrál uznávanou soutěž krásy a šarmu Pes roku. Čenda ale nechtěl jít v otcových stopách a jen tak zbůhdarma se poflakovat po výstavách a rozhodl se raději studovat. Dlouho se rozmýšlel, zda zvolit kariéru astrofyzika nebo tajného agenta. Nakonec ale zvítězily přirozené psí vlastnosti čmuchat a stopovat. „Kdo ví, třeba to jednou dotáhne až na policejního ředitele“, řekli si oba rodiče a ve vzdělání ho všemožně podporují.

Nyní je Čenda Vrťapkova pravá ruka, nebo lépe řečeno tlapka a komisař v něm našel věrného a také talentovaného parťáka. Přestože je Čenda občas trochu janek, tedy kapánek zbrklý, určitě z toho brzy vyroste a jednou z něj bude skvělý detektiv nebo tajný agent.
Čenda je učenlivý, velice rád pilotuje vrtulník a při pátracích akcích často řídí Vrťapkův červený kabriolet. Ve volném čase chodí do houslí, hraje s Vrťapkou šachy nebo Člověče nezlob se a nemůže se dočkat, až dostane na starosti svůj první velký případ. A jeho čas se blíží!